Podłoga we wnętrzu w dużej mierze decyduje o jego charakterze. Ma wpływ na komfort użytkowników i stworzenie przyjemnej atmosfery. Szczególnie dużym wyzwaniem jest wybór odpowiedniej podłogi do biura – w grę wtedy wchodzą jeszcze inne czynniki, a nie tylko atrakcyjny wygląd, na przykład trwałość, bezpieczeństwo oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Dlaczego wykładziny biurowe są doskonałą propozycją? Na jakie produkty postawić?

Wykładziny obiektowe – dlaczego warto?

Istnieje wiele różnych możliwości wykończenia podłogi w biurze. Często spotykane są drewniane panele, płytki, podłogi winylowe czy też korkowe. Wykładziny obiektowe wyróżnią się jednak czymś szczególnym – wprowadzają do wnętrza przyjemną domową atmosferę, której nie zapewni żaden inny rodzaj podłoża. Nadają pomieszczeniom ekskluzywny i luksusowy charakter – z tego właśnie powodu we wszystkich 5-gwiazdowych hotelach na podłogach znajdują się miękkie i miłe w dotyku pokrycia podłogowe. 

Jakie zalety ma jeszcze to rozwiązanie? Sprawia, że pomieszczenia nie są tak zimne i surowe, co przekłada się na komfort pracowników. Wykładziny doskonale wyciszają – dzięki temu kroki współpracowników nie roznoszą się tak, jak w przypadku płytek czy paneli. Tłumią one również hałasy między piętrami, zamieniając gwarne biuro w spokojne i relaksujące miejsce.

Wykładziny biurowe – z czego powinny być wykonane?

Jak widać wykładziny dla firm to rozwiązanie, które niesie za sobą mnóstwo zalet. Aby jednak przez długi czas cieszyć się ich estetycznym wyglądem i przyjemną atmosferą, warto postawić na produkty najwyższej jakości.

Wybierać można między wykładzinami wełnianymi, akrylowymi czy też poliamidowymi i polipropylenowymi – te ostatnie są chętnie wybierane do biur ze względu na atrakcyjną cenę, komfort w użytkowaniu oraz trwałość. Ich cennym atutem jest odporność na uszkodzenia i działanie wody – bez problemu więc można czyścić je na mokro. Ponadto poliamid to materiał niepalny, odpowiada więc wymaganym przepisom przeciwpożarom i zapewnia pracownikom bezpieczeństwo. Alternatywą mogą być też wykładziny wykonane z polichlorku winylu, powszechnie znane jako PCV. Dzięki mnogości wzorów i kolorów sprawdzą się w każdym wnętrzu – zarówno nowoczesnym, minimalistycznym, jak i klasycznym.

Wykładzina biurowa może być rozwijana z rolki lub płytkowa. Ten pierwszy rodzaj tworzy jednolite podłoże, bez żadnych widocznych łączeń – chociaż taki efekt wizualny wielu osobom może przypaść do gustu, należy pamiętać, że w przypadku niewielkiego uszkodzenia wykładziny niezbędna jest wymiana całego podłoża. Natomiast wykładzina płytkowa to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie. Umożliwia tworzenie interesujących kompozycji, dobierając odpowiednie kolory i wzory. W przypadku trudnego do usunięcia zabrudzenia lub uszkodzenia pojedynczego elementu wystarczy tylko go wymienić i dalej cieszyć się estetyczną podłogą. Zaletą wykładzin modułowych jest także prosta i szybka instalacja oraz ograniczony do minimum czas renowacji.  

Wykładziny obiektowe – na co jeszcze zwracać uwagę?

Wybór wykładziny do domu zazwyczaj nie sprawia dużego problemu, jednak już zdecydowanie się na konkretne pokrycie podłogowe do firmy stanowi nie lada wyzwanie. Na co więc jeszcze należy zwracać uwagę? Wybierając wykładzinę do biura, warto stawiać na modele antystatyczne, które minimalizują nieprzyjemne elektryzowanie się, zapewniając pracownikom komfort podczas całego dnia pracy.

Kolejną dosyć istotną kwestią jest gramatura wykładziny – uzależniona jest ona nie tylko od preferencji, ale też intensywności użytkowania danego pomieszczenia. W recepcji, na korytarzu czy w innych często uczęszczanych miejscach lepiej postawić na wyższą gramaturę i tym samym odporniejszą wykładzinę niż na przykład w salach konferencyjnych, które używane są zaledwie raz w miesiącu. Gramatura ma także wypływ na komfort użytkowania podłogi – do biur zaleca się wagę co najmniej 600 -700 g/mkw. Ponadto grube wykładziny zapewniają lepszy poziom termoizolacji.

Wykładzina do biura powinna być również łatwa w pielęgnacji oraz odporna na zabrudzenia, ponieważ stanowi swojego rodzaju wizytówkę całej firmy. Dlatego warto stawiać na modele o niskim runie, które łatwiej odkurzać oraz czyścić na mokro. Pożądane są też właściwości antybakteryjne, dzięki czemu nie będą rozwijać się w niej alergeny i roztocza, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. 

Szukasz nowoczesnej, wysokiej jakości wykładziny do swojego biura? W naszej ofercie (https://www.matrax.pl/) znajdziesz szeroki wybór pokryć podłogowych, które sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej – w tym nowoczesne i higieniczne wykładziny modułowe, które oferują maksimum możliwości aranżacyjnych.