Wykładziny dywanowe to doskonała nawierzchnia do niemal każdego wnętrza. Są przyjemnie miękkie w dotyku, doskonale wygłuszają i izolują akustycznie pomieszczenie oraz sprawiają, że wnętrze staje się o wiele bardziej przytulne i ciepłe. Nowoczesne wykładziny mają różne formy, kolorystykę i wzory, dzięki czemu można dopasować odpowiedni rodzaj do każdego wnętrza. Tym, co powstrzymuje niektórych przed zdecydowaniem się na taką nawierzchnię, są obawy o utrzymanie ich w czystości. Czy faktycznie to takie trudne? Czym usunąć plamy z wykładziny?
Wykładziny dywanowe i plamy
Bez wątpienia odporność na plamy nie jest najmocniejszą stroną wykładzin dywanowych. Zarówno te powstałe na skutek chodzenia po domu w butach, jak i rozlania czegoś na podłogę łatwo mogą przeobrazić się w prawdziwe wyzwanie dla właściciela mieszkania. O ile z płytek czy paneli relatywnie łatwo usunąć pozostałości po rozlanym winie, herbacie, sosie z obiadu czy naniesionym na butach błocie, to usunięcie ich z wykładziny może być o wiele bardziej skomplikowane. Nie oznacza to bynajmniej, że utrzymanie ich w czystości jest niemożliwe, albo szczególnie trudne – trzeba jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, by osiągać dobre rezultaty.
Kluczem do skutecznego usuwania plam z wykładziny dywanowej, zwłaszcza w warunkach domowych, jest natychmiastowe podjęcie działań. Już kilkanaście minut wystarczy, by plama zaczęła wysychać, co w konsekwencji znacznie utrudni późniejsze próby jej zlikwidowania. W międzyczasie należy zabezpieczyć zabrudzony obszar przed wdeptywaniem zabrudzeń głębiej w dywan.
Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej – lekkie zabrudzenia
Załóżmy więc, że doszło do zabrudzenia na Twojej pięknej wykładzinie i zastanawiasz się, jak szybko się go pozbyć. Podjęte działania będą zależne od rodzaju plamy – dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie substancji odpowiedzialnej za jej powstanie.
Mając do czynienia z błotem, należy najpierw dokładnie osuszyć zabrudzenie – to jedyna sytuacja, w której nie działamy przed wyschnięciem plamy. Najskuteczniej osuszyć plamę z błota suszarką do włosów (nie za blisko, aby nie stopić włosia wykładziny), a następnie można delikatnie szorować suchą szczotką, po czym starać się zebrać wszystko odkurzaczem.
W przypadku innych substancji, które nie wniknęły jeszcze głęboko w strukturę wykładziny, rozsądne okazuje się skorzystanie z płynu do naczyń wymieszanego z wodą i nałożenie otrzymanej piany na plamę. Oczywiście jeszcze lepiej będzie wykorzystać specjalny preparat do prania dywanów, jednak w razie jego braku wspomniana woda z płynem do naczyń często okazuje się wystarczająca. Najlepiej sprawdzi się woda destylowana lub nawet butelkowana miękka woda – dzięki temu jest ona w stanie związać więcej substancji z plamy. Inny domowy sposób polega na wykorzystaniu drobnej soli, którą można rozpuścić w ciepłej wodzie (6 łyżek na pół litra wody) – taki roztwór następnie wciera się szmatką lub szczoteczką w plamę i czeka na wyschnięcie, po czym odkurza całość. Alternatywnie można wykorzystać sodę oczyszczoną, tym razem w postaci sypkiej – wystarczy ją rozsypać i wetrzeć, a następnie pozostawić na kilka godzin i wciągnąć odkurzaczem.
Jak usunąć plamy z wykładziny – trudne do usunięcia
Niestety nie zawsze wywabianie plam z wykładziny przychodzi tak łatwo, jakbyśmy chcieli. Takie substancje jak wino, soki owocowe, krew, sok z buraka czy tłuszcz należą do wyjątkowo opornych w usuwaniu. W dodatku na każdą z nich powinno się zastosować inną metodę.
Jeśli stoisz przed kwestią jak usunąć olej z wykładziny lub inny rodzaj tłuszczu, to prawdopodobnie z pomocą Ci przyjdzie omówiona wcześniej soda oczyszczona. Po prostu rozsyp jej duże ilości, wetrzyj w plamę i po kilku godzinach i jej wyschnięciu przejedź po całości odkurzaczem. Innym sposobem jest przykładanie ściereczki nasączonej amoniakiem. Sprawdzi się on również w przypadku plam powstałych na skutek rozlania się nabiału – szczególnie, jeśli doszło do ich zaschnięcia. Także rozlane kosmetyki można próbować usuwać roztworem tej substancji, ewentualnie spirytusu czy denaturatu.
Kawę i herbatę, czyli najczęstsze źródło plam na wykładzinie dywanowej, można usunąć, najpierw zbierając płyn (np. bibułką), a później stosując detergent (może być płyn do naczyń wymieszany z wodą) nanoszony gąbką bądź ściereczką.
Inne trudne do usunięcia substancje to pasta do butów (rozpuszczalnik albo 30% alkohol), owoce, zwłaszcza jagodowce (woda z detergentem, ewentualnie benzyna ekstrakcyjna), lakier do paznokci (zmywacz – uwaga na odbarwienia), farba olejna (podobnie jak lakier do paznokci – aceton lub benzyna ekstrakcyjna) czy czerwone wino (woda z detergentem lub gliceryna). Warto pamiętać, by nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań, zabierając się za czyszczenie dywanów czy za czyszczenie wykładziny PCV – domowe sposoby mają dość ograniczoną skuteczność i niekiedy samodzielne usunięcie plam okazuje się niemożliwe lub naraża jej powierzchnię na uszkodzenia. W takich wypadkach warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty.
Wywabianie plam z wykładziny przez specjalistów
Wynajęcie profesjonalnej ekipy czyszczącej okazuje się całkowicie zasadne, gdy plama na Twojej wykładzinie ma znaczne rozmiary. Samodzielne usunięcie całości rozlanej substancji okazuje się niemalże niemożliwe, a pozostałe resztki skutkują powstawaniem przebarwień i ciągłego efektu brudnej podłogi. Również w przypadku rozlania farb, klejów czy smarów samodzielne usunięcie powstałych plam może okazać się niewykonalne. Korzystanie na własną rękę z rozpuszczalników i eksperymentowanie może skończyć się uszkodzeniem włókien lub odbarwieniami. O wiele lepiej sięgnąć po specjalistów – jak np. firmę Wykładziny Martax, której fachowcy od 1994 roku zajmują się sprzedażą, montażem, konserwacją i czyszczeniem wykładzin. Zdobyte doświadczenie pozwala na zaoferowanie kompleksowego usuwania plam powstałych na skutek oddziaływania niemalże każdej substancji – dając Ci pewność, że Twoja wykładzina znów będzie tak przyjemna i czysta jak dawniej.
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym czyszczeniem wykładzin zapraszamy do kontaktu.
Załoga Matrax Wykładziny